MM32SPIN040C
- Overview
- Document
- Tools & Software
- Target Application
- Selection
- Product Information
Product Description
This device is a 32-bit microcontroller based on the high-performance Arm® Cortex-M0 core, operating at a frequency of up to 48MHz, with built-in high-speed memory, an extensive range of enhanced I/O ports and peripherals/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin040c
- 16KB Flash, 2KB SRAM
- Include 12-bit ADC, with sampling speed up to 1Msps
- Two general-purpose timers and one PWM advanced timer for motor control
- One I2C interface and two UART interfaces
- Embed two operation amplifiers for motor applications
- The working voltage of the pre-driver reaches up to 36V
- Working temperature range (ambient temperature): -40℃ to +105℃
- Provide TSSOP28 and QFN28 package type
It is suitable for a wide range of applications:
- Three-phase permanent magnet brushless motor
- Power tool
Product Features
Related Videos
No Details
Data Sheet
MM32SPIN040C Datasheet (Chinese)
MM32SPIN040C Datasheet (English)
User Manual
MM32SPIN040C User Manual (Chinese)
Errata Sheet
MM32SPIN040C Errata Sheet (Chinese)
Application Note
AN0006 programmer supported by third party (Chinese)
AN0006 programmer supported by third party (English)
AN6405 MM32SPIN First step
AN6301_Sensorless Trapezoidal Control of BLDCM (Chinese)
AN6303 PMSM control principle (Chinese)
AN6409 Sensorless BEMF solution for Fascia gun (Chinese)
AN0005 setting the chip to factory (Chinese)
AN0012 Installation of MM32 Series Keil pack (Chinese)
AN0016 Use J-Flash to program the MM32 (Chinese)
Lib Samples
MM32SPIN040C Lib Samples
MM32SPIN040C Sensorless Square Wave (Chinese)
SPIN Series PCB&SCH library for Altium
Recommended Tools
MM32-LINK MINI Emulator
Support MM32 MCU SWD programming and debugging, compatible with CMSIS-DAP debugging channel
Support firmware update and function configuration via U-Disk
Driver-free installation, supports Windows and Linux operating systems
Motor-DK (MM32SPIN040C)
Input voltage range: 12-30V
External PN-MOS tube x3
Embed GBW 6MHz operational amplifiers x2 and 40V 3P3N pre-driver