MM32SPIN060G
  • Overview
  • Document
  • Tools & Software
  • Target Application
  • Selection
  • Product Information
Product Description
- Storage and computation resources: 32KB Flash, 4KB SRAM, maximum frequency of 60MHz
- Supports 2-channel DMA
- Hardware divider (HW-Div)
- 1 channel 12-bit analog-to-digital converter (ADC), supports 7 channels, sampling rate of 1Msps
- 2 channels of analog comparators (COMP), 2 channels of rail-to-rail operational amplifiers (OPAMP)
- Three-phase N-channel gate driver
- Supports UART/SPI communication
- Internal LDO supports operating range of 5/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G5~18V
- Pre-drive operating voltage up to 100V
- Supports four-wire burning function
- Operating environment temperature -40°C~105°C
- Available in QFN32 4mmx4mm package
Suitable for various applications:
- Server fans
- Pump
- Fan
- PWM communication control motor applications
Product Features
银河集团(galaxy·China)官方网站
Related Videos
    No Details
Data Sheet
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 MM32SPIN060G Datasheet (Chinese)
Application Note
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN0005 setting the chip to factory (Chinese)
    Description:: MM32 series chip restore the factory settings
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN0006 programmer supported by third party (Chinese)
    Description:: Third-party tools for programming MM32 products
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN0006 programmer supported by third party (English)
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN0012 Installation of MM32 Series Keil pack (Chinese)
    Description:: MM32 Series Keil pack installation method
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN0016 Use J-Flash to program the MM32 (Chinese)
    Description:: Brief for Using J-Flash to program MM32 chip
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN6405 MM32SPIN First step
    Description:: MM32SPIN First step
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN6301_Sensorless Trapezoidal Control of BLDCM (Chinese)
    Description:: Sensorless Trapezoidal Control of BLDCM
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 AN6303 PMSM control principle (Chinese)
    Description:: PMSM control principle Introducion
Lib Samples
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 SPIN Series PCB&SCH library for Altium
    Description:: SPIN Series PCB&SCH library for Altium
  • 银河集团(galaxy·China)官方网站 MM32SPIN060G Lib Samples
Recommended Tools
    Motor-DK (MM32SPIN060G)
    VDC input: 5/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G5V~18V(recommended value 12V)
    MCU built-in 100V 6N pre-driver, 5/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G0V LDO(50mA) and two OPA
    60V40A NMOS on-board
    Support HALL(capture) and BEMF(ADC) detect switching
    Support OCP using internal COMP
    Support motor start&stop control using potentiometer
    Support program debug using VIN/FG/PWM/GND
    Support four-wire programming function
    MM32-LINK MINI Emulator
    Support MM32 MCU SWD programming and debugging, compatible with CMSIS-DAP debugging channel
    Support firmware update and function configuration via U-Disk
    Driver-free installation, supports Windows and Linux operating systems
Recommended Software
    IAR Pack
    KEIL Pack
    J-Link Pack
See More
Target Application
    No Details
Selection
Buy
Part No/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G
Core
Max Speed (MHz)
Flash (KB)
RAM (KB)
Backup?RAM(KB)
Ext/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G Bus I/F
I/O#
Security
32bit DIV
Advanced TMR
GP TMR
LP TMR
WDG
RTC
U(S)ART
LPUART
I?C
I?C
SPI
I?S
USB 2/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G0 FS
USB 2/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G0 HS
CAN 2/en/products/mm32mcu/mm32spin/mm32spin_predriver_mcu/mm32spin060G0B
Ethernet
SDIO
QSPI
ADC (1Msps, 12bit)
ADC (3Msps, 12bit)
DAC (12bit)
ACMP
OpAmp
Segment LCD
Pin Counts
Package
Package Size
Operation Temp
样片申请
Agent Channel Link
MM32SPIN060G
M0
60
10ch
2
QFN
4X4
-40~105C
Sample Application
Customer Related Information
Sample Related Information
Project Related Information
Agent Related Information
We offer the following online ordering options
MM32F0010
Home > 产品 > MM32F > MM32F Value Line > MM32F0010
Dealer
Stock*
Unit Price
Quantity
1548
Add To Cart
  • Americas (inventory)
  • EMEA(inventory)
  • Asia(inventory)
  • Japan(inventory)
Dealer
Stock*
1548
Order Now
Order Now
* The price may change at any time
Product Information
Packing
Package Type Package Drawing
MOQ
REACH Declaration
ROHS Declaration
ROHS Report
MSL
Peak Package Body Temperature
MM32SPIN060G
mm32spin060Gsvg
mm32spin060Gsvg
mm32spin060Gsvg
mm32spin060Gsvg
3
260℃